Огляд п'ятірки найбільш поширених типів транспортних літаків
Міністерство оборони Туреччини після тривалих переговорів з європейським авіабудівним концерном Airbus погодилося прийняти перший з десяти замовлених військово-транспортних літаків A400M. Анкара довгий час відмовлялася підписати папери про прийом транспортника, оскільки він не відповідав заданим технічним вимогам. A400M сьогодні є самим «молодим» з серійних військово-транспортних літаків.
Військово-транспортні літаки з'явилися як окремий клас літальних апаратів під час Другої світової війни. Тоді вони представляли собою перероблені для доставки вантажів і військ бомбардувальники. Дещо пізніше найбільші світові авіабудівні підприємства почали випускати вже спочатку транспортні версії літаків з великими вантажними відсіками, спеціальним вантажно-розвантажувальним обладнанням та набором бортових систем, необхідних військовим. З цих літаків стали формуватися транспортні ескадрильї.
Сьогодні в складі ВПС багатьох країн транспортники використовуються для перевезення різних вантажів і військової техніки, доставки десанту, а також у різних гуманітарних операціях. Багато хто з таких літаків спеціально сконструйовані так, щоб їх можна було використовувати на непідготовлених і високогірних аеродромах. Загальна кількість військово-транспортних літаків, що знаходяться в даний час в експлуатації, становить близько 4,1-4,2 тисячі одиниць: це і найбільш поширені C-130 Hercules і C-17 Globemaster III, і менш популярні VC10 і TriStar.
При складанні списку найбільш поширених типів військово-транспортних літаків Український Авіацентр використовувала відкриті дані Міжнародного інституту стратегічних досліджень, порталу GlobalSecurity і базу даних Flightglobal MiliCAS. При розрахунку використовувався усереднений показник кількості транспортників, що знаходяться в активному складі ВПС.
Hercules і похідні
Американські транспортники типу C-130 Hercules та їх спеціалізовані версії, а також модернізовані літаки C-130J Super Hercules в даний час є найпоширенішими у світі. Такі літаки знаходяться в експлуатації ВПС, берегової охорони і воєнізованих організацій більш ніж 70 країн світу від США, Австрії і Великобританії до Тунісу, Замбії і Уругваю. У загальній складності в усьому світі сьогодні налічується близько 890 активних транспортників сімейства Hercules. Деякі з них, наприклад американський LC-130 з посадочними лижами, перероблені в спецверсії.
Транспортник C-130 вперше піднявся в повітря в серпні 1954 року народження, а в квітні 1996 року перший політ здійснила вже модернізована версія літака ─ C-130J. Такий літак здатний вміщати до 92 неозброєних пасажирів, або 64 десантника в повній екіпіровці, або 74 поранених, або дві-три бронемашини типу HMMWV. Загальна вантажопідйомність транспортника становить 19-20 тонн залежно від версії. Super Hercules може розвивати швидкість до 671 кілометра на годину і здійснювати польоти на відстань до 5,3 тисячі кілометрів. До складу екіпажу C-130J входять три особи.
Beechcraft King Air
Другим за поширеністю типом транспортних літаків, що знаходяться в експлуатації у військових, є американський Beechcraft King Air. Польоти таких транспортників здійснюють 24 країни світу, включаючи США, Кот-д'Івуар, Ямайку і Венесуелу. У загальній складності сьогодні в усьому світі польоти виконують близько 280 літаків сімейства King Air. Спочатку розроблені в якості цивільних пасажирських літаків, такі транспортники у складі ВПС використовуються переважно для перевезення вищого військового керівництва або транспортування спецназу.
Свій перший політ американський літак виконав у травні 1963 року народження, а його серійне виробництво почалося у вересні 1964 року. До складу екіпажу King Air входить до двох осіб. Залежно від версії транспортник призначений для перевезення до 13 пасажирів або різних вантажів масою до тонни. King Air здатний розвивати швидкість до 500 кілометрів на годину і здійснювати польоти на відстань до 2,5 тисячі кілометрів. На базі американського пасажирського літака розроблені також різні спеціальні літальні апарати, включаючи розвідувальні і патрульні.
Globemaster III
Транспортниками C-17 Globemaster III, що випускаються американським авіабудівним концерном Boeing, сьогодні мають вісім країн світу, включаючи США, Індію, Канаду і Кувейт. Крім того, три літаки такого типу входять до складу авіапарку НАТО. У загальній складності в усьому світі сьогодні налічується 257 таких літаків. Серійне виробництво транспортників Globemaster III має завершитися в середині 2015 року, коли концерн Boeing виконає всі накопичені контрактні зобов'язання з поставки таких літаків.
C-17 виконав перший політ у вересні 1991 року, а на озброєння ВПС США надійшов в січні 1995 року. Цей літак, до складу екіпажу якого входять три особи, здатний здійснювати польоти на швидкості 830 кілометрів на годину і на відстань до 10,4 тисячі кілометрів. Транспортник призначений для перевезення до 102 десантників, або 134 бійців у повній викладці, або 90 поранених, або до шести бойових машин M1117. Вантажопідйомність літака складає 77,5 тонни. У липні 2013 року ВВС США поставили рекорд групового польоту C-17, піднявши в повітря 20 літаків.
CN235
Військово транспортний літак CN235 випускається іспанською компанією CASA, що входить до складу європейського авіабудівного концерну Airbus. Літаками цього типу в даний час розташовують 32 країни світу, включаючи Аргентину, Індонезію, Саудівську Аравію і Ємен. У загальній складності сьогодні в експлуатації перебувають 235 транспортників типу CN235, включаючи спеціалізовані НЕ транспортні версії. Чисто військово-транспортних CN235 сьогодні в усьому світі налічується близько 200 одиниць.
Зробив перший політ в листопаді 1983 CN235 призначений для транспортування до 44 пасажирів або чотирьох тонн вантажів на відстань до 4,4 тисячі кілометрів. До складу екіпажу транспортника входять три особи. CN235 здатний виконувати польоти на швидкості до 450 кілометрів на годину. Найбільшим оператором транспортників цього типу є ВПС Туреччини, яким належать 50 CN235. На базі іспанських літаків раніше були розроблені розвідувальна, патрульна і протичовнова версії.
Ан-26
Військово-транспортні літаки Ан-26, розроблені в 1960-х роках на базі пасажирських Ан-24, посідають п'яте місце за кількістю в складі ВПС різних країн. В цілому вони знаходяться в експлуатації 35 держав світу. У числі експлуатантів ─ ВВС В'єтнаму, України,Росії, Замбії, Туркменії, Мадагаскару і Кабо-Верде. ВПС Китаю виконують польоти як на оригінальних літаках типу Ан-26, так і на власних копіях, що стоять на озброєнні під індексом Y-7. У загальній складності сьогодні в усьому світі польоти здатні виконувати близько 170 літаків типу Ан-26.
Транспортник здійснив перший політ у травні 1969 року, а його серійне виробництво завершилося в 1986 році. До складу екіпажу Ан-26 входять шість чоловік. Літак призначений для перевезення до 38 військовослужбовців, або 30 десантників, або 24 поранених на носилках. Вантажопідйомність літака складає 5,5 тонни. Ан-26 здатний розвивати швидкість до 540 кілометрів на годину і здійснювати польоти на відстань до 2,7 тисячі кілометрів. Примітно, що транспортник може нести й озброєння ─ вільнопадаючі бомби загальною масою до двох тонн на чотирьох зовнішніх балкових тримачів.
- - Проект замены Ан-12 в России сворачивается
- - Компания, основанная украинцем, привлекла $20,5 млн. на запуск водородной авиации
- - ВМС ВС Украины провели совместные тренировки по обороне побережья при участии авиации
- - Морская авиация отработала поражение водных целей авиационными бомбами
- - Авиация Нацгвардии перевезла донорские органы из Запорожья в Киев
- Проект замены Ан-12 в России сворачивается
- Компания, основанная украинцем, привлекла $20,5 млн. на запуск водородной авиации
- ВМС ВС Украины провели совместные тренировки по обороне побережья при участии авиации
- Морская авиация отработала поражение водных целей авиационными бомбами
- Авиация Нацгвардии перевезла донорские органы из Запорожья в Киев
- Bees Airline открыла продажу билетов на новое направление
- МАУ возобновляет рейсы в Кишинев
- Вертолетчики бригады армейской авиации работали по наземным целям
- Для спутника "Лыбидь" ищут инвестора
- Проводятся испытания Ми-2МСБ с пулеметом и НАРами
- Ливия готова оплатить долги "Антонову" и забрать свой Ан-124 до конца года
- Украинский "Руслан" доставил "МиГи" из Беларуси в Сербию
- Делегация Шри-Ланки посетила Завод 410 ГА
- Авиакомпания из ОАЭ выплатила Украине 3,7 млн грн штрафа за полеты вблизи Крыма
- Делегация ВВС Шри-Ланки работает в Украине